Jesteś zapracowana, spędzasz długie godziny przed komputerem i coraz częściej odczuwasz dyskomfort w dolnej części pleców? Okazuje się, że kluczową rolę w tym problemie może odgrywać jeden, często pomijany mięsień – biodrowo-lędźwiowy.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Gdzie znajduje się mięsień biodrowo-lędźwiowy i dlaczego wpływa na kręgosłup.
- Jakie konsekwencje ma jego osłabienie lub nadmierne napięcie.
- Jak dbać o ten obszar, aby uniknąć bólu i poprawić postawę.
Częsty dyskomfort w okolicach pleców, dolegliwości w odcinku lędźwiowym czy zgarbiona postawa, to problemy, z którymi zmaga się obecnie wiele kobiet. Bywają one uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu, dlatego warto zastanowić się, jak im zapobiegać oraz jakie nawyki mogą je zminimalizować lub nawet całkowicie pozbyć. Dziś poruszymy istotę mięśnia biodrowo-lędźwiowego, który może być jedną z (wielu) przyczyn bólu w dolnych plecach.
Mięsień biodrowo-lędźwiowy a ból kręgosłupa
Z racji swojego położenia i swoich funkcji mięsień ten ma bezpośredni wpływ na odcinek lędźwiowy naszego kręgosłupa. Sama nazwa już wiele nam zdradza – “biodra” i “lędźwie”. Położenie tego mięśnia przedstawia ilustracja obok. Doskonale widać, jak mięsień ten przyczepia się do kręgosłupa lędźwiowego, więc wszelkie zmiany w obrębie tego mięśnia będą miały bezpośredni wpływ na lędźwie.
Dlaczego samo rozciąganie nie wystarczy?
Nie wystarczy go tylko rozluźnić! Wielu osobom wydaje się, że wystarczy kilka ćwiczeń rozciągających i problem zniknie. Prawda jest taka, że mięsień biodrowo-lędźwiowy często bywa również osłabiony. A słaby mięsień oznacza, że nasz ciało kompensuje jego brak siły innymi strukturami, co może prowadzić do bólu i dyskomfortu. Kiedy jest on zbyt słaby, wówczas do uniesienia kolana np. podczas wchodzenia po schodach, będziemy pomagać sobie zgięciem w kręgosłupie lędźwiowym, a tak być nie powinno. Żeby przywrócić jego prawidłowe funkcjonowanie to do naszego planu treningowego trzeba wdrożyć zarówno pracę nad otwarciem stawu biodrowego, jak i elementy wzmacniające ten mięsień. (O tym temacie mówiłam trochę szerzej podczas mojej wizyty w Dzień dobry TVN >>Klikam i oglądam!<<
Dlatego tak ważne jest nie tylko jego rozciąganie, ale również wzmacnianie! W tym wideo pokazuję proste, ale skuteczne ćwiczenie, które możesz wdrożyć do swojej rutyny: kliknij tutaj.
Co możesz zrobić dla siebie pomimo siedzącego trybu pracy?
Nie masz czasu na długie treningi? Spokojnie! Już drobne zmiany w codziennych nawykach mogą poprawić Twoje samopoczucie i zmniejszyć napięcie w dolnych plecach:
- Rób regularne przerwy od siedzenia – nawet minutka ruchu może zdziałać cuda!
- Wprowadź łatwe, ale skuteczne ćwiczenia wzmacniające i rozluźniające.
Więcej inspiracji znajdziesz na moim Instagramie w zapisanych stories „Minutka bez scrollowania”: sprawdź tutaj.
I tak, poświęcając nawet kilkanaście minut dziennie na ruch, możesz zyskać fantastyczne rezultaty!
Zadbaj kompleksowo o swoje biodra!
Niedawno ruszyły zapisy na listę zainteresowanych moim nowym programem „Zdrowe biodra”! To kilkunastominutowe treningi, które nie tylko poprawią mobilność Twoich bioder, ale również wzmocnią mięśnie, dzięki czemu kompleksowo zadbasz o ten obszar.
Chcesz mieć wpływ na kształt programu? Zapisz się na listę i wypełnij ankietę! Osoby z listy otrzymają najlepszą cenę w trakcie premiery, która odbędzie się 31.03.2025.
Dbaj o siebie i do zobaczenia w kolejnym artykule!
Justyna