Temat dzisiejszego artykułu może brzmieć nieco zaskakująco. Obecnie dużo mówi się o tym, że mięśnie brzucha są istotne dla zdrowia kręgosłupa i jest to oczywiście prawdą. Natomiast najważniejsze dla stabilizacji kręgosłupa są jednak mięśnie głębokie, czyli poprzeczny brzucha, mięśnie skośne wewnętrzne i zewnętrzne, a nie tylko mięsień prosty brzucha, widoczny z wierzchu. Jak zatem właściwie podejść do tematu wzmacniania mięśni brzucha?
Z dzisiejszego artykułu dowiesz się:
- Dlaczego nadmierne napięcie mięśnia prostego brzucha może nieść negatywne skutki?
- Czy warto zatem wzmacniać mięśnie brzucha i jak to robić?
- Gdzie szukać treningów ukierunkowanych na balans oraz prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu?
Mięsień prosty brzucha – co dzieje się, gdy jest zbyt napięty?
W mojej pracy jako trenerki medycznej u wielu osób spotykam się z sytuacją nadmiernie napiętego mięśnia prostego brzucha. Dlaczego tak się dzieje i do czego może to prowadzić? Mięsień prosty jest położonym najbardziej na zewnątrz mięśniem brzucha, wszystkie inne, czyli skośne zewnętrzne i wewnętrzne oraz poprzeczny leżą pod nim. Najgłębiej leży ten ostatni. Z racji swojego położenia, mięsień prosty brzucha ma tendencję do przejmowania na siebie większości obowiązków, które powinny wykonywać inne mięśnie. Można go porównać do takiej nadopiekuńczej mamy, która chce zrobić największą robotę za wszystkich wokół. Nie jest to jednak dobre dla naszego organizmu. Nadmierne napięcie powoduje zbliżanie się żeber do kości łonowej, zwiększa kifozę piersiową, czyli większe zaokrąglenie pleców. Może także być jedną z przyczyn bólu karku czy nawet problemów w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Ogranicza to również możliwości oddechowe, ponieważ gdy przednia ściana brzucha jest nadmiernie napięta, to oddech nie może swobodnie przepłynąć przez dolną klatkę piersiową i górną część brzucha. Zatem zbyt duże napięcie mięśnia prostego brzucha może nieść za sobą liczne negatywne konsekwencje.
Czy trzeba wzmacniać mięśnie brzucha? Tak, ale rozsądnie!
Czy to znaczy, że nie powinniśmy w ogóle wzmacniać mięśnia prostego brzucha? Oczywiście, że nie, jednak należy podejść do tego tematu z rozwagą. Jak w każdym obszarze naszego ciała, tak i tutaj potrzebna jest równowaga oraz balans. Żadna skrajność nie będzie dobra, a odpowiednie napięcie mięśni i struktur działających na siebie nawzajem powinno się bilansować. Tylko wtedy zadbamy o prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu.
Zatem, jeśli chcesz wzmacniać mięśnie brzucha, wybieraj taki rodzaj ćwiczeń, który uwzględni również trening mięśni głębokich, w tym poprzecznego brzucha, a także mięśni skośnych wewnętrznych i zewnętrznych. (O mięśniach głębokich poczytasz już niedługo na moim blogu).
Gdzie znaleźć odpowiednie treningi?
Jeśli szukasz treningów, które holistycznie podchodzą do tematu, zachęcam Cię serdecznie, by skorzystać z mojego ponad 11-letniego doświadczenia pracy jako trenerka, którym chętnie dzielę się na co dzień na moim kanale na Instagramie.
Znajdziesz tam mnóstwo ciekawych informacji, wiedzy z zakresu anatomii, by lepiej zrozumieć swój organizm oraz praktycznych rolek z ćwiczeniami, które pomogą Ci zadbać o różne partie Twojej sylwetki.
Możesz także dołączyć do mojej platformy “Trening na każdy dzień roku”, gdzie codziennie czeka na Ciebie nowy trening (jest ich ponad 200!), a ja krok po kroku prowadzę Cię do zdrowego kręgosłupa i sprawnego ciała. Wystarczy Ci tylko mata i kilkanaście minut dziennie.
A co możesz zyskać ćwicząc kilkanaście minut dziennie?


Podsumowując dzisiejszy artykuł, w ćwiczeniach, jak i w życiu, warto szukać równowagi i balansu, które będą całościowo wspierały nasz organizm!
Dbaj o siebie! 🙂
Justyna