Często dostaję pytanie “kiedy robić wdech, a kiedy wydech?”. Czy Tobie też często to pytanie pojawia się w głowie? Jeśli tak, zapraszam Cię dziś do lektury!
W tym artykule opowiem Ci:
- Co jest ważne w trakcie treningu.
- Kiedy wdech i kiedy wydech.
- Jak rozumieć zasady oddechowe i kiedy warto się ich sztywno trzymać.
Wdech i wydech – czy robię to prawidłowo?
Być może rozpoczęłaś już swoją przygodę z treningami i zauważyłaś, że sposób, w jaki oddychasz wpływa na to, jak ćwiczysz. Jednak może nie do końca jest to dla Ciebie intuicyjne i w Twojej głowie często pojawia się pytanie, kiedy powinnaś robić wdech, kiedy wydech i czy to jest tak naprawdę istotne.
Chcę Ci dziś powiedzieć, że najważniejsze, to pamiętać, by podczas treningu w ogóle oddychać! Piszę to dlatego, że bardzo wiele osób o tym zapomina i gdy zaczyna ćwiczyć, z automatu wstrzymuje oddech, co nie jest korzystne dla naszego organizmu, m. in. dlatego, że mamy duże parcie na mięśnie dna miednicy, co powtarzane często może je znacznie osłabić. Podkreślę także, że nie piszę tutaj o ciężkim treningu siłowym, gdzie wytworzenie tłoczni brzusznej bywa niezbędne i tam mogą panować inne zasady. Ten artykuł dotyczy treningu rekreacyjnego, a także medycznego.
Kiedy wdech i kiedy wydech w trakcie ćwiczeń
Przyjęło się, że kiedy mięśnie wykonują pracę (pokonywanie siły grawitacji, podnoszenie ciężaru, zmiana pozycji) robimy wydech. Podczas wydechu jesteśmy w stanie bardziej skontrolować stabilizację kręgosłupa. Ale … musimy się też nauczyć stabilizacji kręgosłupa także podczas wdechu. Bo przecież w ciągu dnia podnosząc torbę z laptopem, czy wyciągając worek ze śmieciami nie zastanawiamy jak oddychać.
W treningu mobilności i elastyczności, wydłużamy i pogłębiamy ruch na wydechu. Mięśnie podczas wydechu się rozluźniają i jesteśmy w stanie zwiększyć zakres ruchu. I znowu “ale”. Czasami robimy celowo na odwrót, żeby dotrzeć do innych istotnych dla nas mięśni, np. robiąc wdech podczas skłonu bocznego jesteśmy w stanie bardziej rozciągnąć mięśnie międzyżebrowe.
Elastyczne podejście
Warto oczywiście znać ogólne zasady dotyczące wdechu i wydechu, jednak w zależności od rodzaju treningu niejednokrotnie będą one modyfikowane. Nie ma więc jednego sztywnego planu oddechowego podczas treningu. Kluczem jest elastyczne podejście, dostosowane do Ciebie i Twoich celów. I przede wszystkim oddychaj 🙂
Wpadnij na mój profil na Instagramie, gdzie dzielę się mnóstwem praktycznych porad na temat świadomości swojego ciała i budowania prawidłowych nawyków ruchowych:
Zapraszam Cię też do dołączenia do mojej platformy “Trening na każdy dzień rok”, gdzie pomagam kobietom zadbać o ruch, kręgosłup, postawę i świadomość własnego ciała:
Podsumowując dzisiejszy artykuł, niezależnie od tego, czy ćwiczenie zaczniesz od wdechu czy wydechu, ważne, byś systematycznie trenowała. A ja… pomogę Ci zadbać o to, byś mogła ćwiczyć jak najbardziej efektywnie 🙂
Do usłyszenia!
Justyna